Що треба знати про огляд на стан сп’яніння?

Корисні знання з судової практики. Посилання залишаємо наприкінці поста. Насправді, досить цікаве судове рішення, об’ємне, тому ми вирішили зупинитися детально на деяких важливих аспектах. Сьогодні про таке

Уривок фабули ⚖️

Під час спілкування з водієм працівники поліції вимагали від нього показати руки на предмет тремтіння, а також плюнути на землю з метою перевірки в’язкості його слини.

Що важливо знати?

Огляду на стан сп’яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп’яніння згідно з ознаками такого стану.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду регулює Інструкція від 09 листопада 2015 року №1452/735.

Інструкція розділяє ознаки алкогольного та наркотичного сп’яніння

Ознаками алкогольного сп’яніння є:

 1. запах алкоголю з порожнини рота;
 2. порушення координації рухів;
 3. порушення мови;
 4. виражене тремтіння пальців рук;
 5. різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;
 6. поведінка, що не відповідає обстановці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке 0,2 проміле та як швидко вивітрюється алкоголь?

Ознаками наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є

 • наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп’яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
 • звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
 • сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
 • почервоніння обличчя або неприродна блідість.
👉🏻 Як «відмазатись» від 130-ї КУпАП?

В той же час Інструкція НЕ НАДАЄ ПРАВО працівникам поліції примушувати особу вчиняти будь-які дії, як то витягувати руки, плювати на землю. Ознаки сп’яніння поліцейські мають виявляти під час спілкування з водієм, виходячи з його поведінки.

Вимога ж поліцейського «здійснити плювок слини з ротової порожнини з метою виявлення її сухості» взагалі НЕ узгоджується з жодною із ознак сп’яніння, і інакше як принизливе та упереджене ставлення до позивача її суд розцінити не може.

‼️ Оцінюючи подібні дії, суд вважає їх такими, що порушують загальні засади діяльності поліцейських.

Суд стягнув з працівників поліції моральну шкоду, виправдавши водія за статтею 130 КУпАП

ІНФОРМАЦІЯ, ЯКУ ВИ ПОВИННІ ПАМ’ЯТАТИ!

Огляд на стан сп’яніння проводиться:

 • поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом;
 • лікарем закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Ресурси:
 • ТГ-пост: https://t.me/c/1248149892/3636

1 коментар до “Що треба знати про огляд на стан сп’яніння?”

 1. Інформативна стаття, яка розкрила для мене багато нових деталей процедури огляду на сп’яніння. Тепер я розумію свої права та обов’язки в такій ситуації. Дякую за корисні поради щодо взаємодії з поліцією.

  Відповіcти

Залишити коментар