Автомобільні заводи України виробляють широкий спектр транспортних засобів, включаючи легкові та вантажні автомобілі, автобуси, трамваї та інші спеціалізовані транспортні засоби.
В статті розглянемо провідні підприємства, які утверджують місце України на світовій автомобільній арені.
Зміст статті:
Підприємства, що роблять вагомий внесок у розвиток українського автопрому
1. Запорізький автомобільний завод (ЗАЗ)
Основним центром виробництва легкових автомобілів в Україні є Запорізький автомобільний завод (ЗАЗ). Він розташований у місті Запоріжжі. Саме на цьому підприємстві зосереджено випуск більшості легкових авто українського виробництва, мікроавтобусів та вантажівок.
ЗАЗ виготовляє такі українські марки машин:
- ЗАЗ Ланос (Lanos) – компактний автомобіль, що випускався з 1997 по 2018 рік.
- ЗАЗ Сенс (Sens) – автомобіль гольф-класу, що виробляється з 2007 року.
- ЗАЗ Форза (Forza) – седан, що з’явився на ринку у 2011 році.
- ЗАЗ Вида (Vida) – компактвен, що вироблявся з 2012 по 2019 рік.
Крім того, завод випускає лінійку вантажних автомобілів і мікроавтобусів під маркою “ЗАЗ”. Продукція ЗАЗ користується попитом не лише в Україні, але й експортується до багатьох країн світу.
Завод має потужну виробничу базу та багаторічний досвід у сфері автомобілебудування. Незважаючи на певні труднощі, з якими стикалася галузь протягом останніх років, ЗАЗ продовжує утримувати свої позиції на ринку та працює над розширенням модельного ряду та впровадженням нових технологій.
ЗАЗ – Історія виробника “народних” автомобілів – відео
Відео з YouTube-каналу: “Економічна правда”
2. ПрАТ «Єврокар»
ПрАТ “Єврокар” – це великий автомобільний завод повного циклу, розташований у місті Соломоново Закарпатської області. Основною діяльністю підприємства є складання легкових автомобілів декількох світових брендів.
На потужностях “Єврокара” здійснюється збірка таких моделей автомобілів:
- Škoda – моделі Superb, Karoq, Kodiaq.
- Seat – моделі Leon, Ateca, Tarraco.
- Volkswagen – Volkswagen Polo, Volkswagen T6.1.
- KIA – деякі моделі KIA для ринку України.
Завод має повний цикл виробництва – від штампування деталей до складання готових автомобілів. Частина комплектуючих надходить з інших заводів корпорацій Volkswagen Group та Hyundai.
“Єврокар” є одним з найбільших автовиробників в Україні та основним центром виробництва автомобілів Škoda та Seat для внутрішнього українського ринку і на експорт. Тут працюють кілька тисяч робітників.
Крім безпосереднього виробництва, завод має потужний пресовий комплекс та фарбувальну лінію. Він входить до числа найсучасніших підприємств автомобільної галузі України.
Таким чином, “Єврокар” є важливим промисловим об’єктом в Закарпатській області, зосередженим на складанні популярних моделей легкових автомобілів європейських брендів.
3. Корпорація “Богдан”
Корпорація “Богдан” – одна з найбільших автомобілебудівних компаній України. Її підприємства зосереджені на виробництві українських легкових автомобілів, автобусів, тролейбусів, вантажівок та спецтехніки.
Основними виробничими потужностями “Богдан” є:
- Автомобільний завод у Черкасах – збирання легкових автомобілів моделей Богдан-2110, Богдан-2111, Богдан-2310.
- Луцький автомобільний завод – виробництво вантажівок Богдан, причепів та напівпричепів.
- Черкаський автобусний завод – випуск автобусів Богдан різних класів і призначень.
- Кременчуцька автоскладальна компанія – збирання вантажних автомобілів Богдан і спецтехніки.
- Чернігівський автозавод – складання тролейбусів та автобусів на тролейбусному шасі.
Крім збірки транспортних засобів власних брендів, підприємства “Богдан” також здійснювали великовузлове складання за ліцензіями Hyundai, Isuzu, Kia, Volkswagen.
Крім готових вантажних авто, корпорація також виробляє комплектуючі та запчастини для інших автомобільних заводів України та країн СНД.
Підприємство має потужну виробничу базу та багаторічний досвід у виготовленні високоякісних вантажівок, пристосованих до складних дорожніх та кліматичних умов експлуатації.
Продукція “Богдан” користується попитом як у корпоративних клієнтів, так і в приватних споживачів не лише в Україні, але й експортується до багатьох країн світу.
У липні 2021 року “Богдан Моторс” спіткало банкрутство, що призвело до запуску процедури ліквідації. Проте, після тривалого та складного процесу, у лютому 2024 року підприємству вдалося реформуватися та зберегти виробництво. Завдяки цьому, компанія “БАС МОТОР”, що прийшла на зміну ДП АСЗ №1 “Богдан моторс”, отримала експортний контракт на 2024 рік.
4. Кременчуцький автоскладальний завод (КрАСЗ)
Кременчуцький автоскладальний завод (КрАСЗ) – це українське підприємство, розташоване у місті Кременчук Полтавської області. Основною спеціалізацією заводу є виробництво вантажних автомобілів та автобусів.
У 2000-х роках КрАСЗ також мав досвід збирання легкових автомобілів моделі КрАСЗ-Прайд, яка була ліцензійною копією узбецької Kia Pride. Однак виробництво цієї моделі було незначним і незабаром припинилося.
Натомість КрАСЗ відомий своїми вантажівками, які випускаються під брендом КрАЗ (Кременчуцький автомобільний завод). Основними продуктами підприємства є:
- Вантажні автомобілі КрАЗ різної вантажопідйомності та призначення (самоскиди, тягачі, сідельні тягачі тощо).
- Автобуси КрАЗ для міських, приміських та туристичних перевезень.
- Причепи та напівпричепи КрАЗ.
- Спеціальна техніка КрАЗ (пожежні автомобілі, автокрани та ін.).
КрАЗ є одним з лідерів вантажного автомобілебудування в Україні. Продукція заводу експортується до багатьох країн світу.
Таким чином, незважаючи на тимчасовий досвід з легковими авто, нині Кременчуцький автоскладальний завод зосереджений на випуску вантажівок, автобусів та спецтехніки марки КрАЗ.
5. Львівський автобусний завод (ЛАЗ)
Львівський автобусний завод (ЛАЗ) – один з провідних центрів виробництва автобусів в Україні. Він розташований у місті Львів і спеціалізується на випуску міських, приміських та туристичних автобусів.
Основними моделями, що виробляє ЛАЗ, є:
- ЛАЗ А183 – міський низькопідлоговий автобус
- ЛАЗ А292 – міжміський автобус
- ЛАЗ АХ183 – туристичний автобус
- ЛАЗ АХ245 – туристичний автобус підвищеної комфортності
Крім того, завод випускає спеціалізовані автобуси для шкільних перевезень, автобуси-вахтовки тощо. Продукція ЛАЗ користується попитом не лише в Україні, але й експортується до інших країн.
Львівський автобусний завод має багаторічний досвід виробництва автобусів та постійно працює над розширенням і модернізацією модельного ряду відповідно до сучасних вимог та стандартів. Продукція відрізняється надійністю, зручністю та безпекою для пасажирів.
ЛАЗ є одним з ключових центрів автобусобудування в Україні, забезпечуючи потреби внутрішнього ринку та представляючи вітчизняну техніку за кордоном.
Історія марки ЛАЗ. Топ факти про Львівський автобусний завод. LAZ. Автофакт – відео
Відео з YouTube-каналу: “ЧОЛОВІЧИЙ КАНАЛ. АВТО”
6. Бориспільський автозавод (БАЗ)
Бориспільський автозавод (БАЗ) – українське підприємство, розташоване в місті Бориспіль Київської області. Основною спеціалізацією заводу є виробництво автобусів та мікроавтобусів.
Основні продукти Бориспільського автозаводу:
- Міські та приміські автобуси середньої та великої місткості моделей БАЗ-А079, БАЗ-А148 тощо.
- Мікроавтобуси БАЗ різної пасажиромісткості (від 14 до 33 місць) для пасажирських перевезень.
- Спеціалізовані автобуси – шкільні, вахтові, пересувні майстерні та ін.
- Причепи та напівпричепи до вантажних автомобілів.
БАЗ має значний виробничий досвід і випускає транспортні засоби, адаптовані до експлуатації в різних кліматичних умовах. Його продукція експортується до країн СНД, Європи, Азії та Африки.
Крім безпосереднього виробництва, Бориспільський автозавод також здійснює ремонт та модернізацію автобусів різних марок.
БАЗ є одним з лідерів автобусобудівної галузі в Україні та продовжує розвиватися, розширюючи модельний ряд та впроваджуючи новітні технології у свою продукцію.
7. Харківський автомобільний завод (ХАЗ)
Харківський автомобільний завод (ХАЗ) – одне з провідних підприємств автомобільної промисловості України, розташоване у місті Харків. Завод спеціалізується на виробництві спеціальної автомобільної техніки та вантажних автомобілів.
Основна продукція ХАЗ:
- Вантажні автомобілі ХАЗ різної вантажопідйомності – від легких до важких вантажівок, самоскидів, сідельних тягачів.
- Спеціальна техніка – автокрани, автовишки, пожежні автомобілі, автоцистерни, лісовозні автопоїзди та інша спецтехніка на шасі ХАЗ.
- Комунальна техніка – сміттєвози, підмітально-прибиральні машини, автогідропідйомники та ін.
- Автобуси та мікроавтобуси окремих модифікацій.
Харківський автозавод відомий своїми потужними вантажними автомобілями підвищеної прохідності, призначеними для експлуатації в складних дорожніх умовах. Його продукція користується попитом у різних галузях промисловості, будівництва, комунального господарства як в Україні, так і за кордоном.
ХАЗ тісно співпрацює з іншими автовиробниками країни, поставляючи їм власні комплектуючі та автокомпоненти. Завод постійно працює над розширенням та модернізацією свого модельного ряду.
8. ТОВ «Татра-Юг»
ТОВ “Татра-Юг” – це українське підприємство, розташоване у місті Кам’янське (колишній Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області. Воно спеціалізується на виробництві важких вантажних автомобілів чеської марки Tatra.
Основна продукція “Татра-Юг”:
- Важкі вантажні автомобілі-самоскиди Tatra різної вантажопідйомності (моделі Tatra T810, T815, T816 та інші).
- Сідельні тягачі Tatra для буксирування причепів.
- Автомобілі-цистерни Tatra.
- Спеціальна техніка на шасі Tatra – автокрани, бурові машини, пожежні автомобілі тощо.
Завод було відкрито у 1993 році за участі чеського виробника Tatra. Це єдине підприємство на території колишнього СРСР, що випускає важкі вантажівки Tatra.
Продукція “Татра-Юг” відома своєю високою прохідністю, витривалістю та здатністю працювати в складних умовах гірської місцевості, кар’єрів, будмайданчиків. Автомобілі постачаються як в Україну, так і експортуються до інших країн.
Попри певні економічні труднощі, “Татра-Юг” продовжує виробництво вантажівок і спецтехніки Tatra, зберігаючи традиції якості чеської техніки. Завод є важливим індустріальним центром Дніпропетровської області.
9. Мурованокуриловецький машинобудівний завод
Мурованокуриловецький машинобудівний завод – це підприємство, розташоване у смт Муровані Курилівці Вінницької області. Основною продукцією заводу є сільськогосподарська техніка, однак у 2021 році тут стартував випуск нового автомобіля українського виробництва – електромобіля Murstang Ovum.
Murstang Ovum – це повністю електричний кросовер, що позиціонується як перший український електромобіль.
Його технічні характеристики:
- Електродвигун потужністю 150 к.с.
- Запас ходу на одному заряді до 500 км
- Максимальна швидкість 160 км/год
- Розгін до 100 км/год за 8,5 секунд
- Місткість батареї 60 кВт*год
Автомобіль цілком виробляється на Мурованокуриловецькому заводі – від зварювання кузову до установки електрообладнання. Поки що Murstang Ovum випускається невеликими партіями.
Крім нового електромобіля, завод продовжує виробляти свою традиційну продукцію – зернозбиральні та спеціалізовані сільськогосподарські комбайни, обприскувачі, розкидачі добрив тощо.
Таким чином, Мурованокуриловецький машинобудівний завод долучився до розвитку електромобільної галузі в Україні, при цьому зберігаючи виробництво сільгосптехніки.
10. «Стрий Авто» (Стрийський автобусний завод)
«Стрий Авто» (Стрийський автобусний завод) – це автоскладальне підприємство, розташоване у місті Стрий Львівської області. Основною спеціалізацією заводу є великовузлове складання легкових автомобілів.
Упродовж своєї історії на Стрий-Авто здійснювалося складання таких моделей:
- Opel Astra G – у 2000-х роках на замовлення General Motors.
- Volkswagen Caddy – мікроавтобуси збиралися у кооперації з Volkswagen.
- Chevrolet Aveo – на замовлення GM також збиралися ці бюджетні седани.
- Škoda Octavia Tour – велика партія універсалів Octavia Tour зійшла з конвеєра в 2010-х.
Крім складання авто, Стрий-Авто також виготовляв деякі комплектуючі – сидіння, оббивку салонів, електропроводку.
Однак через фінансові труднощі та невизначеність щодо контрактів зі світовими автовиробниками в останні роки завод значно скоротив виробництво.
У 2022 році Стрий-Авто повідомив про плани розпочати складання електромобілів для української компанії Sync.
Таким чином, хоча і невелике за обсягами, це підприємство у Львівській області свого часу було залучене до збірки популярних моделей світових автобрендів і зараз шукає можливості для відновлення роботи.
Виробництво автокомпонентів в Україні
В Україні є низка підприємств, які спеціалізуються на виробництві автокомпонентів для автомобільної промисловості.
Ось деякі з них:
- Завод “Ізоват” (м. Вінниця) – виробництво теплоізоляційних матеріалів для автомобілів.
- “Гідросила МЗВГ” (м. Мелітополь) – виробник гідравлічних систем для вантажівок і спецтехніки.
- “Автрамат” (м. Харків) – виробництво амортизаторів, пружин, випускних систем.
- Завод “Автрамат” (м. Кременчук) – виробник металевих виробів для авто: кузовні деталі, ресори, пружини.
- “Ласкор-Текс” (м. Борислав) – виробник автомобільних шиноб’ювних матеріалів та оббивок.
- “Лейпром” (м. Лейпціг, Дніпропетровська обл.) – виробник кабельних мереж для автомобілів.
- “Автрамат” (м. Чернігів) – виробляє амортизатори, пружини, гумовометалеві вироби.
- “Метелик” (м. Чернігів) – виробництво паливних баків та вихлопних систем.
Крім того, в Україні працюють підприємства, які здійснюють складання автокомпонентів, прибувають сюди як складові для подальшого експорту виробів. До них належать заводи корпорацій “Леоні”, “Ягер”, “Бадер” та інші.
Автокомпонентна галузь посідає важливе місце в українській промисловості, забезпечуючи машинобудівників необхідними деталями та вузлами для виробництва транспортних засобів.
Підведемо підсумки
Українське автомобілебудування, незважаючи на складні часи, має значний потенціал для розвитку. Завдяки модернізації виробництва, освоєнню нових технологій та випуску конкурентоспроможної продукції, українські машини й надалі користуватимуться попитом на вітчизняному та світовому ринках.
Україна протягом багатьох років залишається одним із важливих центрів автомобілебудування Східної Європи.
Очень интересная и полезная статья! Украина имеет мощный машиностроительный сектор, о чем многие даже не догадываются. Приятно видеть, что мы производим не только сельскохозяйственную технику, но и самолеты, локомотивы, трамваи и другие высокотехнологичные изделия. Украинские инженеры и рабочие заслуживают уважения за свой труд. Надеюсь, эта отрасль и дальше будет развиваться, несмотря на сложные времена.
Я й не знав, що існує скільки українських машин. Дійсно можна пишатися автомобілебудуванням в Україні.
Дякую за статтю!