Що таке Іммобілайзер і як він працює? Принцип роботи і для чого потрібен.

Іммобілайзер — це електронний прилад, що запобігає несанкціоноване користування автомобілем. Саме слово “іммобілайзер” у перекладі з англійської означає “обездвижувач”. Цей пристрій є протиугінним і перериває електричні з’єднання, недозволяючи запуск двигуна тим, хто не має відповідного ключа управління. При цьому відключені вузли автомобіля залишаються заблокованими навіть при відключенні або механічному пошкодженні іммобілайзера.

Так виглядає сам притрій Іммобілайзер

Як працює іммобілайзер

Принцип роботи імобілайзера полягає у відключенні ключових ланцюгів керування або вузлів авто. Це відбувається, якщо пристроєм не вдається розпізнати унікальний керуючий ключ. У цьому випадку електроніка перекриває подачу палива, відключає живлення електронного блоку управління двигуном, розриває ланцюг іскроутворення, блокує електронне управління АКПП.

За схемою включення прилади діляться на два типи:

 • іммобілайзер відразу блокує роботу двигуна й не дає завести його;
 • без спеціального ключа машина глохне через певний проміжок часу після заводки.

Другий варіант більш ефективний: він здатний перешкодити грабунку і знерухомлює авто після того, як зловмисник від’їде з місця злочину в людне місце. У цьому випадку він кине машину на дорозі, а не буде втрачати час на спроби обходу охоронної системи.

Перевага іммобілайзера в тому, що його наявність і включення неможливо помітити. Він не відлякує злодіїв, а несподівано заважає їм скоїти крадіжку. Деякі моделі імітують поява несправностей запалювання або паливного насоса, що ускладнює їх виявлення.

Пристрій використовується для захисту автомобіля від угону

В сучасних авто, електросистеми яких управляються через CAN-шину, іммобілайзер не розриває ланцюги, а створює перешкоди. Це заважає проходженню керуючих сигналів бортового комп’ютера. Іммобілайзер, відправляє перешкоди CAN-шину, складніше виявити. Зате контактні пристрої, що розривають електроланцюга, продовжують виконувати свої функції навіть після відключення або дозволу: машина заводиться тільки справним іммобілайзером.

Типи іммобілайзерів

Існує кілька видів іммобілайзерів, які відрізняються:

 • способом активації – контактні (з контактним ключем, кодові та відбитком пальця) та безконтактні;
 • типом установки – штатні із заводу та додаткові;
 • передачею сигналу – статичного чи динамічного. У першому випадку передається один постійний код, у другому – змінюється.

З контактним ключем. Активується через фізичний контакт – тобто в момент, коли ключ вставлено в замок запалювання. Це найперші та найпростіші моделі. Їхня робота будується на простому принципі змикання/розмикання контактів з подальшою обробкою та передачею електричного сигналу. Контактний пристрій може бути в будь-якій формі – від застарілих таблеток (як від домофону) до звичних ключів запалювання.

Кодові. Такі іммобілайзер можна вважати різновидом контактних. Для їх активації потрібно не тільки підключити чіп-пристрій для зчитування, але й додатково ввести PIN-код на спеціальній клавіатурі. У деяких системах для розблокування необхідно натиснути, наприклад, на педаль певну кількість разів, що дорівнює першій цифрі коду.

Іммобілайзер з відбитком пальця. Така система ідентифікує власника виходячи з біометричних даних, саме відбитка пальців. Якщо дані співпадуть, система спрацює. На випадок, якщо водія змусили рахувати відбиток під загрозою, передбачено функцію «тривожного» відбитка. Тоді двигун розблокується і навіть якийсь час працюватиме, але незабаром затихне.

Безконтактні іммобілайзери. Це ціла група сучасних систем, які переважно відрізняються радіусом дії. Залежно від останнього критерію їх можна поділити на іммобілайзери малого радіусу дії, великого радіусу дії (з радіоканалом) та великого радіусу дії з датчиком руху. Фізичний ключ може бути у вигляді брелка, кредитної картки чи будь-якої іншої форми. Вони працюють через приймальну антену – датчик невеликих розмірів, який ховають у обшивці салону. Радіус дії таких систем – від кількох сантиметрів від антени до 1-5 м-коду.

Який іммобілайзер краще?

Якщо ви хочете оснастити свій автомобіль більш досконалою системою захисту від угону або вже наявний іммобілайзер потребує заміни, то тут є два варіанти – підібрати самостійно або звернутися до фахівців. Встановку, втім, краще довіряти фахівцям за будь-якого варіанта – так надійніше. Якщо ви вирішили вибрати іммобілайзер самі, то ось кілька порад:

 • Вивчіть характеристики: кількість охоронних зон, тип керування, метод блокування двигуна, тип сигналу, додаткові функції (зазвичай охоронно-сервісні), наявність додаткових радіомодулів;
 • Не віддавайте перевагу бюджетним системам захисту від маловідомих виробників;
 • Зверніть увагу на гарантійний термін, у разі якісних систем він дорівнює 3 рокам;
 • Наявність антирозбійних алгоритмів (запобігає угону при зупинці на світлофорі);
 • Доповнюйте іммобілайзер автосигналізацією.

Якщо є можливість встановлення блоку керування під капотом авто, то не відмовляйтеся від такого варіанту, адже це гарантує надійніший захист. Під час встановлення системи або під час цієї роботи вивчіть інструкції з експлуатації, а також ознайомтеся зі схемою підключення. Якщо ви сильно стурбовані питаннями захисту авто від викрадення, то носите брелок з транспондером (якщо це не Keyless-система) в окремому зв’язуванні або у кишені куртки. При втраті іммобілайзеру доведеться перекодувати.

Перелік виробників іммобілайзер досить широкий. На ринок періодично виходячи навіть маленькі компанії. Безліч систем захисту від угону розробляється азіатськими виробниками, проте на ринках країн Європи їхня продукція майже не зустрічається.

Найпопулярніші бренди:

 • Starline;
 • Prizrak;
 • Pandect.

Щодо бюджетних моделей захисних систем можна знайти під іменами брендів Pandora, Tiger, Tomahawk, Raptor. Однак враховуйте, що багато бюджетних моделей покликані швидше перестрахувати, ніж давати серйозний захист від викрадення.

Як відремонтувати іммобілайзер 

Якщо іммобілайзер у вашому автомобілі зламався, зверніться до автосервісу. Досвідчені механіки розблокують системи, полагодять пристрій або налаштують його відповідно до ваших побажань. Після цього прилад справно виконуватиме покладені на нього завдання.

Ремонт іммобілайзера – це серйозна процедура, що вимагає використання надійних і якісних запчастин. Звертайтеся до професіоналів та перевірених автосервісів.

Залишити коментар