Плюси і мінуси всесезонних шин

Водії з багаторічним стажем зазвичай міняють шини двічі на рік, переходячи з “зими” на “літо”, роблячи це самостійно в гаражі або на шиномонтажі. Але наразі в автомагазинах пропонується всесезонна гума для автомобілів будь-якого класу та типорозміру. За словами виробників, такі покришки універсальні та підходять для використання впродовж усього року. Важливо розібратися, чи всесезонні шини справді такі ефективні, як обіцяється, і чи не перебільшена їхня раціональність використання?

Що таке всесезонні шини?

Всесезонні шини (іноді їх називають демісезонними) – це шини універсального типу у яких немає виражених характеристик, тобто це компромісний варіант між літньою та зимовою гумою. Відповідно, її можна віднести, як до літньої, так і до зимової, бо вони розраховані на експлуатацію протягом усього року в умовах помірного клімату.

Як працює всесезонна гума?

Конструкція всесезонок поєднує в собі риси літніх і зимових шин. З одного боку, протектор має ламілярний малюнок для хорошого зчеплення на сухому та мокрому асфальті. З іншого – глибокі канавки для виведення води з-під протектора і м’яку гумову суміш для експлуатації на холоді.

Чи варто купувати всесезонні шини?

“Всесезонки” – це дійсно оптимальне рішення для водіїв в регіонах з м’яким кліматом, де немає сильних морозів і рясних снігопадів. Вони забезпечують прийняті характеристики по всіх показниках. Але з огляду на компромісну конструкцію всесезонки поступаються зимовій гумі на льоду і снігу.

Особливості всесезонної гуми

  1. Призначені для експлуатації протягом всього року без зміни комплекту.
  2. Забезпечують надійне зчеплення на сухому і мокрому асфальті.
  3. Мають підвищену прохідність по снігу і льоду в порівнянні з літніми шинами.
  4. Поступаються зимовій гумі за зчепленням і гальмівними властивостями в зимовий період.

Як позначаються всесезонні шини?

Маркування демісезонних покришок

Всесезонні шини відрізняються маркуванням, яку іноді залежить від бренду.

Часто зустрічається:

  • All Season – всі сезони (AS);
  • Mud + Snow – дощ і сніг (M + S);
  • All Weather – всі погодні умови;
  • Road + Winter – дорога і зима (R + W);
  • All Grip Traction – зчеплення з будь-якою поверхнею (AGT);
  • Any Weather – будь-яка погода (AW).

Всесезонка зазвичай маркується літерами All Season, Four Seasons, All Weather та символом M+S (Mud and Snow – бруд і сніг). Також на боковині є маркування допустимого навантаження, індексу швидкості та інших параметрів.


Читайте також статтю:

Маркування позашляхових шин. HT, AT, MT – що це означає?


Основні переваги та недоліки всесезонних шин

Порівняльна таблиця основних показників літніх, зимових та всесезонних шин:

ПоказникЛітні шиниЗимові шиниВсесезонні шини
Зчеплення на сухому асфальтіВідміннеДобреДобре
Зчеплення на мокрому асфальтіВідміннеЗадовільнеДобре
Зчеплення на льодуПоганеВідміннеЗадовільне
Зчеплення на снігуПоганеВідміннеЗадовільне
Гальмівний шлях на льоду зі швидкості 50 км/годДовгий28 м45 м
Ресурс протектора50 000 км40 000 км30 000 км
Вартість комплекту3000 грн6000 грн4500 грн
Порівняльна таблиця

Переваги:

  • Не потрібно міняти гуму 2 рази на рік.
  • Економія на додатковому комплекті шин і зберіганні.
  • Можливість експлуатації на льоду і снігу.

Недоліки:

  • Гірше зчеплення на льоду і снігу, ніж у зимової гуми.
  • Швидше зношуються через м’яку гумосуміш.
  • Менший ресурс протектора в порівнянні з літньою гумою.
  • Управління авто влітку на демісезонних шинах

Таким чином можна побачити переваги і недоліки всесезонки у порівнянні зі спеціалізованими шинами.

Всесезонки цілком придатні для експлуатації в теплий період року. Завдяки ламілярному малюнку протектора вони забезпечують хороше зчеплення з сухим і мокрим асфальтом, а також надійне гальмування. Але м’яка гумосуміш, яка необхідна для роботи на холоді, призводить до швидкого зносу влітку, тому ресурс протектора всесезонок нижче, ніж у літньої гуми.

Управління авто взимку на демісезонних шинах

Завдяки поглибленим канавкам протектора і м’якій суміші всесезонні шини дозволяють працювати на льоду і снігу. Але все одно, вони поступаються суто зимовій гумі за зчепленням при мінусовій температурі повітря. Особливо це помітно на обмерзлому снігу і льоді. Тому всесезонки мають обмеження за максимальною товщиною снігового покриву і не рекомендуються для експлуатації в умовах рясних снігопадів.

Кому підійдуть всесезонні автошини?

Всесезонки особливо затребувані для водіїв в містах і населених пунктах з помірним сніговим покривом. Також вони підійдуть тим, хто не може дозволити собі зберігати сезонні комплекти шин. З урахуванням компромісів в конструкції всесезонок, вони рекомендуються як додатковий варіант для літніх шин, а не як повноцінна заміна зимової гуми.

Висновки

Для починаючих водіїв з обмеженим бюджетом всесезонні шини – оптимальне рішення. Вони дозволяють експлуатувати авто цілий рік без заміни комплекту. Але в зимовий період на снігу і льоду такі шини все одно поступаються спеціалізованій зимовій гумі. Тому всесезонки краще використовувати в містах і населених пунктах з помірними опадами.

Ідеально підійде така гума для доріг з помірним кліматом. Такий панує в США, в деяких європейських країнах, на півдні України

Часті питання про всесезонну гуму для автомобілів

Як розпізнати всесезонні шини?

Буквами «M+S» позначають шини для бруду і снігу. Маркування «All Season (4S)» означає всесезонні шини

Як дізнатись якого року шини?

Дата виготовлення вказана на боковині шини у вигляді чотиризначного числа. Дві перші цифри – це тиждень, а дві останні цифри – рік виготовлення. Наприклад, «1123» означає, що шина була виготовлена на 11 тижні 2023 року.

Як відрізнити всесезонні шини від літніх?

Відрізнити всесезонні шини від літніх чи зимових можна не лише за спеціальним малюнком протектора, але й за допомогою загальноприйнятого у всьому світі маркування

1 коментар до “Плюси і мінуси всесезонних шин”

  1. Ваша стаття дійсно допомогла мені зрозуміти переваги та недоліки використання всесезонної гуми. Поради про те, для яких кліматичних умов вони підходять найкраще, були дуже корисними. Тепер я можу прийняти виважене рішення щодо доцільності придбання всесезонки для свого авто.

    Відповіcти

Залишити коментар