Антифриз – це спеціальна охолоджуюча рідина, яка використовується в двигунах автомобілів, щоб запобігти замерзанню води в холодну пору року та її кипінню в спеку.
У статті розповімо про:
Властивості антифризу (про які мало хто знає)
- Знижує температуру замерзання води, що дозволяє експлуатувати автомобіль взимку без ризику пошкодження двигуна через замерзання рідини в системі охолодження.
- Підвищує температуру кипіння води, що запобігає її закипанню в спеку та перегріву двигуна.
- Захищає деталі двигуна від корозії.
- Має змащувальні властивості, що зменшують тертя між деталями двигуна та подовжують термін його служби.
Який склад антифризу?
- Етиленгліколь або пропіленгліколь – основна речовина, що забезпечує зниження температури замерзання та підвищення температури кипіння.
- Вода – розчинник для етиленгліколю або пропіленгліколю.
- Присадки – речовини, що надають антифризу додаткові властивості, такі як захист від корозії, змащувальні властивості тощо.
Вибір антифризів у магазинах і на СТО практично необмежений, тож придбати охолоджувальну рідину нескладно, але складно обрати ту, яка справді потрібна. Тим більше, що ціною помилки може бути виведений з ладу двигун, який потребуватиме серйозного ремонту.
Чому не можна лити в радіатор чи розширювальний бачок перший ліпший антифріз?
– Тому що невідповідний розчин може банально нашкодити двигуну. При чому не завжди в далекій перспективі, іноді неприємності можуть настати зовсім скоро.
Проблеми через «неправильно» підібрану охолоджувальну рідину
1. Перегрів двигуна
Безвідповідальні виробники змішують свої продукти з більш дешевих інгредієнтів. Гліцерин, яким замінюють етиленгліколь, вони розводять метиловим спиртом. Він має низьку температуру кипіння (65 – 95о С), через що двигун раптом «закипає» без видимих причин.
2. Критична корозія деталей двигуна
Метанол швидко википає з неякісного антифризу, а гліцерин, залишившись майже у чистому вигляді, провокує корозію металевих деталей. Крім того, інгібітор корозії в неякісному пакеті присадок швидко спрацьовуються і алюмінієві деталі двигуна залишаються без захисту. Корозія з’їдає радіатори, патрубки, поверхні блоку циліндрів і його головки, що завершується різноманітними сюрпризами: змішуються олива та антифриз, вихлопні гази потрапляють в радіатор, а антифриз – у камеру згорання.
3. Засмічення радіаторів та шлангів
Під час простою автомобіля дешеві антифрізи розпадаються на окремі інгредієнти, які відкладаються у патрубках та тонких трубках радіаторів. Оскільки нинішні радіатори не можна розібрати для очищення, власнику доводиться купувати нові.
4. Руйнування помпи
Антифриз-підробка може бути схильним до кавітації – свого роду холодного кипіння рідини, яке руйнує крильчатку помпи. Також після випаровування метанола зі складу «лівого» антифризу він стає густішим і додатково навантажує підшипник помпи.
Критерії вибору антифризу для автомобіля
Те, що обовʼязково варто знати при виборі антифризу для вашого авто для збереження ваших коштів, часу та нервів. Отже за якими критеріями варто обирати антифриз для автомобіля.
- Не за кольором. Колір охолоджувальної рідини – це лише барвник, який нічого не говорить про склад антифризу. Один той самий сорт виробник автохімії може зафарбувати синім (під ТОСОЛ), червоним (під G12), жовтим (під Антифриз), зеленим тощо. До речі, сама по собі будь-яка охолоджувальна рідина є прозорою.
- Не за новизною. Не треба орієнтуватися на найновіші продукти. Антифриз має відповідати не модним технологіям, а матеріалам, які використовуються в системі охолодження двигуна – тобто рекомендаціям автовиробника.
- Не за назвою. Антифриз, ТОСОЛ, G12 – це не тип і не ознака сучасності охолоджувальної рідини, тому не треба вимагати від продавця саме такого продукту (хоча в багатьох випадках його знайдуть «спеціально для вас»).
Антифриз – це не назва сорту і не бренд, а загальна назва незамерзаючих рідин (від англійського слова antifreeze).
ТОСОЛ – це всього лише торгова марка одного з антифризів, так званого традиційного типу (traditional, conventional, IAT), розроблених у ХХ ст., а модна сьогодні G12+ – це всього лише код однієї з рідин карбоксилатного типу (ОАТ).
Основні типи антифризів
Тип | Специфікації | Робочі температури | Колір |
---|---|---|---|
Традиційний (IAT) | ASTM D3306, BS 6580:2010, AUZSIJ773, SAE J1034 | Захист до -35°C | Зелений, червоний, синій |
Гібридний / Органічна кислотна технологія (OAT) | ASTM D3306, BS 6580:2010, VW TL-774D/F (G11) | Захист до -35°C | Рожевий, червоний |
Карбоксилатний ОАТ | VW TL-774J (G12++), MB-325.5, MAN 324 Typ Si-OAT | Захист до -40°C | Фіолетовий, помаранчевий |
Силікатний | СТО ААИ 003-2005 | Захист до -50°C | Зелений, синій |
Який антифриз обрати?
Треба знати, яку рідину рекомендував вашій моделі автовиробник і купувати її в офіційних сервісних центрах. Але якщо знайти таку саму марку не вдається, треба з’ясувати, до якого типу належала ця рідина:
- традиційний (позначаються на упаковці traditional, conventional, IAT);
- лобридний (lobrid, Si-OAT, N‑OAT, Р‑OAT);
- гібридний (hybrid, HOAT, NF, G11);
- карбоксилатний (ОАТ, SNF, G12).
Наступним кроком краще шукати серед наявних у продажу той антифриз, що належить до потрібної групи. Відрізняються ці типи пакетом присадок, а точніше, принципом, за яким інгібітори захищають металеві частини системи охолодження.
Наприклад, корейські двигуни традиційно працюють з інгібіторами на основі фосфатів, але не «дружать» з нітратами (як і японські), натомість «німці» у своїй більшості розраховані на антифризи з силікатними інгібіторами, але фосфати їм протипоказані.
Якщо помилитися з вибором, двигун працюватиме, але корозія доволі швидко з’їсть ті чи інші деталі.
Відео: “Як вибрати антифриз?”
Важливо регулярно перевіряти рівень антифризу в двигуні та замінювати його відповідно до рекомендацій виробника автомобіля.
Читайте також: Чому витікає антифриз? Причини, симптоми та рішення
Часті питання про вибір антифризу
Коли доливати антифриз?
На розширювальному бачку автомобіля завжди є позначки, що позначають рівень рідини. Якщо рівень впав нижче позначки, що вказує мінімальний рівень, то необхідно виконати доливання антифризу. Закінчення терміну експлуатації антифризу.
Як часто треба заливати антифриз?
Фахівці радять міняти антифриз не рідше, ніж раз на два роки. Також, перш ніж здійснити заміну, необхідно врахувати індивідуальні особливості та характеристики авто (рік випуску, модель, стан транспорту). Охолоджувальні системи з присадками необхідно змінювати через два-три роки.
Що буде якщо не міняти антифриз?
Це призводить до корозії, яка спричиняє пошкодження радіатора та інших важливих елементів системи охолодження, таких як кришка радіатора, водяний насос, шланги, термостат.
Чому падає рівень антифризу?
У більшості випадків йде антифриз через не лопнувші трубки, а хомути в місцях кріплення трубок системи охолодження. Поломка помпи або термостата.
Очень информативная статья о выборе антифриза. Раньше не придавал этому особого значения, но теперь понимаю, насколько важно подобрать правильный тип для своего авто. Сохраню эту информацию для следующей замены охлаждающей жидкости.