Як безпечно керувати автомобілем в ожеледицю?

Ожеледиця – тонкий шар льоду на земній поверхні, що утворюється після дощу або відлиги при зниженні температури; також прозорий шар льоду, що утворюється внаслідок замерзання крапель мряки чи дощу на поверхні землі або предметів при температурі від 0 до -6 °C. Це небезпечна погодна умова, яка може призвести до аварій.

Щоб безпечно керувати автомобілем під час ожеледиці, дотримуйтесь таких правил.

Підготовка до їзди в ожеледицю

 • Перед виїздом на дорогу переконайтеся, що ваш автомобіль готовий до таких умов. Замініть літню гуму на зимову, перевірте стан гальм, омивача скла та фар.

Зимові шини забезпечують кращу тягу на слизьких поверхнях. Вони мають глибший протектор, який краще захоплює сніг і лід.

 • Перевірте стан гальм. Гальма повинні бути в хорошому стані, щоб зупинити автомобіль вчасно.
 • Перевірте стан омивача скла. Омивачі скла необхідні для очищення лобового скла від снігу та льоду.
 • Перевірте стан фар. Фари повинні бути чистими та справними, щоб забезпечити видимість в умовах поганої видимості.

Безпека при ожеледиці

 • Не виїжджайте та не сідайте за кермо, якщо ви втомлені або розсіяні. Втома та відволікання можуть призвести до помилок під час керування автомобілем.
 • Дотримуйтесь швидкісного режиму. Швидкість руху повинна бути вдвічі нижчою, ніж у звичайних умовах.

Зниження швидкості дає вам більше часу на реакцію на непередбачені обставини.

 • Дотримуйтесь безпечної дистанції. Дистанція між вашим автомобілем і попереду автомобілем, що йде, повинна бути вдвічі більшою, ніж у звичайних умовах.

Більша відстань дає вам більше часу на зупинку, якщо попереду вас зупиниться автомобіль.

 • Не гальмуйте різко. Різке гальмування може призвести до заносу автомобіля.
 • Не здійснюйте різких маневрів. Різкі маневри також можуть призвести до заносу автомобіля.
 • Не зупиняйтеся на слизькій дорозі. Якщо вам потрібно зупинитися, зупиніться на сухій ділянці дороги, якщо це можливо. Якщо ви не можете зупинитися на сухій ділянці дороги, намагайтеся зупинитися плавно, без різких рухів.

Занос автомобіля

Якщо ваш автомобіль почав занос, не панікуйте. Виконуйте такі дії:

 • Не гальмуйте різко. Різке гальмування лише посилить занос.
 • Не крутіть кермо в бік заносу. Це призведе до того, що автомобіль розвернеться.
 • Підійміть ногу з газу і плавно поверніть кермо в бік, протилежний до заносу. Це допоможе вам вирівняти автомобіль.

Якщо ви не можете вирівняти автомобіль, плавно поверніть кермо в бік заносу. Це допоможе вам зменшити радіус заносу і уникнути зіткнення.

Додаткові поради

 • Якщо ви не впевнені, чи зможете впоратися з керуванням в ожеледицю, краще залишитися вдома.
 • Не виїжджайте на дорогу в ожеледицю в нічний час або в умовах поганої видимості.

Нічна темрява та погана видимість ускладнюють керування автомобілем в ожеледицю.

Короткий алгоритм дій для водія

 • Готуйтеся до ожеледиці заздалегідь.
 • Не виїжджайте та не сідайте за кермо, якщо ви впевнені в своїх силах.
 • Дотримуйтесь швидкісного режиму та безпечної дистанції.
 • Не гальмуйте різко і не здійснюйте різких маневрів.
 • Якщо ваш автомобіль почав занос, не панікуйте і виконайте дії, описані вище.

У числі найбільш серйозних зимових небезпек варто відзначити втрату контролю над автомобілем. Занесення може виникнути навіть у тому випадку, якщо водій на невеликій швидкості в 40-50 км/год потрапить одним колесом в яму, наїде на перешкоду або помилково натисне на гальмо в повороті.

 1. Кермо. Обидві руки повинні постійно перебувати у верхньому секторі керма. Не можна навалюватися на кермо усім тілом – руки повинні бути трохи зігнуті в ліктях.
 2. КПП. На слизькій дорозі потрібно використовувати гальмування двигуном – послідовне швидке перемикання з підвищеної передачі на знижену: з п’ятої або четвертою на третю передачу, а потім – на другу. На швидкості нижче 60 км/год в ожеледь краще вмикати другу передачу. Категорично заборонено натискати на гальмо при повороті або заносі, а також котитися на нейтралці.
 3. Гальма. При наближенні до «зебри» або зупинці громадського транспорту краще заздалегідь перенести ногу з педалі газу на педаль гальма. При екстреному гальмуванні на прямий в автомобілі з ABS педаль гальма потрібно натиснути якомога сильніше, а якщо ABS немає, то гальмувати потрібно імпульсами, не допускаючи блокування коліс.
 4. Посадка. До спинки потрібно притискатися якомога щільніше, щоб моментально відчути втрату стійкості авто і вжити заходів, щоб виправити ситуацію.

Реагуйте на занос відразу, як тільки авто почало “вести” – тут же вирівнюйте траєкторію різким ривковим рулюванням в бік заносу і поверненням рульового колеса у вихідне положення. Рулити в бік заносу (вліво-вправо) потрібно до тих пір, поки траєкторія руху не вирівняється. Якщо привід передній, можна трохи додати газу.

 1. Технічний фактор. Слід триматися подалі від авто, конструктивна особливість або технічний стан яких підвищує ризик ДТП. Наприклад, зимова хвороба Ланосів – запотівання з подальшим обмерзанням скла, старі ВАЗи (та інші задньопривідні легковика) часто розвертає на 180-360 градусів.
 2. Перехрестя. Літня звичка різко стартувати на зелене світло взимку може призвести до ДТП – на перехрестя може вилетіти авто, водій якого помилився з гальмами і пішов юзом. Зробіть невелику паузу і оцініть ситуацію.
 3. Потік. Взимку потрібно постійно ставити себе на місце сусідів по потоку і оцінювати те, наскільки їхні дії відповідають ситуації. Тримайтеся подалі від неадекватних водіїв.

Ці правила допоможуть вам безпечно керувати автомобілем в ожеледицю і уникнути аварій.

Як правильно водити авто під час ожеледиці та заметілі – відео з Youtube.com

Залишити коментар