Мобілізація автотранспорту: що варто знати автовласникам, згідно з новим законом у 2024

Статтю оновлено 18.04.2024

Верховна Рада схвалила в другому читанні закон про мобілізацію №10449. Одна з новацій включає вилучення у громадян автомобілів на потреби Збройних Сил. Норма не поширюється на тих, хто має лише одне авто.

Закон про мобілізацію прийнято

Новий закон про мобілізацію в Україні підписано президентом Володимиром Зеленським 16 квітня 2024 року.

Посилання на картку законопроекту: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43604 

Оновлений закон про мобілізацію набуде чинності 18 травня 2024, його вже опубліковано у «Голосі України».

Новий закон про мобілізацію в Україні опубліковано у газеті «Голосі України»

Призовники та військовозобов’язані мають оновити свої дані упродовж 60 днів після набрання чинності — до середини липня 2024 року.

Положення, що стосуються військово-транспортної повинності (мобілізації транспорту) набудуть чинності через 8 місяців, тобто з середини січня 2025 року.

Будуть забирати джипи?

Легкові авто вилучати не будуть, це стосується переважно позашляховиків та спецтехніки, — Веніславський

Він пояснив, що ця норма не суперечить Конституції, та не порушує права людини.

«Конституція України допускає обмеження прав свобод людини і громадянина. В тому числі, акцентую вашу увагу, в питаннях володіння і користування, розпорядження своєю власністю, держава може обмежити це право в умовах воєнного стану. Це правило існує в нинішньому законі про мобілізацію, яке передбачає можливість мобілізації транспортних засобів», – зауважив нардеп Веніславський.

Він також підкреслив, що мова йде про або тимчасове вилучення, або безповоротне вилучення, але з компенсацією вартості цих транспортних засобів.

Мобілізація транспортних засобів: як це відбуватиметься

У новому законі зазнав змін пункт, що стосується військово-транспортного обов’язку. Стаття передбачає вилучення на особливий період транспортних засобів та техніки у громадян, центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, організацій, державних органів та інших установ для задоволення потреб військових.

Вилучати транспортні засоби можуть ТЦК СП, СБУ, та деякі підрозділи розвідувальних органів України лише відповідно до рішення місцевих державних адміністрацій. Вони повинні бути оформлені відповідними розпорядженнями.

Мобілізація автотранспорту громадян не стосуватиметься тих, у чиїй власності є лише одне авто.

Також транспорт не вилучатимуть, якщо він “є єдиним джерелом забезпечення існування людини” – Федір Веніславський

EPA IMAGES

Перед вилученням транспортного засобу для оборонних потреб, обов’язково проводиться оцінка транспортного засобу. У випадку, коли у людини є декілька автомобілів, буде вилучено той, який найбільше підходить для використання в оборонних цілях. Так, наприклад, якщо у власності людини перебуває пікап та седан, тоді будуть вилучати більш релевантний варіант для потреб військових – пікап.

Йдеться про вантажні автомобілі, які підходять для перевезення боєприпасів, особового складу, про спеціальну техніку, що може працювати в умовах бездоріжжя. Тому я думаю, що 90% громадян точно не варто перейматися про ці норми, які ми уточнили”, – наголошував в одному з інтерв’ю Веніславський. 

“Порядок вилучення транспортних засобів вже був передбачений Постановою Кабміну Про затвердження Положення про військово-транспортний обовʼязок №1921, також — законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та законом України Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану”, — пояснює юрист практики військового права Ярослав Звоненко.

Тим часом серед українців значно зріс запит про “перереєстрацію авто“, зокрема, через “Дію”. Громадяни все більше почали переоформлювати авто на інших членів сім’ї, до прикладу.

Читайте також: Алгоритм перереєстрації авто в «ДіЯ» – 2024

Чи будуть вилучати авто в ухилянтів

Ухвалений закон також передбачає положення щодо покарання тих, хто ухиляється від мобілізації. Однак норми про вилучення авто в ухилянтів немає

Їх обмежуватимуть у праві користування власним транспортним засобом. Виняток – якщо водійство є джерелом доходу для людини, якщо людина має інвалідність I чи II групи чи має дитину з такою інвалідністю

Що далі відбуватиметься з вилученим авто 

Транспортний засіб заборонено відправляти в інший регіон або за межі України. Тобто, якщо авто, до прикладу, вилучили у Київській області, його не можна відправляти у Дніпропетровську область – і навпаки.  

Також заборонено передавати права власності на транспортний засіб, здавати його в довгострокову оренду чи використовувати як заставу. 

Повернути транспортний засіб власнику мають протягом 30 днів після оголошення демобілізації. Порядок компенсації збитків, заподіяних транспортним засобам, має визначити Кабінет Міністрів. 

Джерела:
https://www.epravda.com.ua/news/2024/04/16/712468/
https://espreso.tv/mobilizaciya-mobilizatsiya-avtotransportu-shcho-varto-znati-avtovlasnikam-zgidno-z-novim-zakonom

Залишити коментар